Fundusze ETF zalicza się do grona popularnych form lokowania kapitału. Od standardowych funduszy inwestycyjnych odróżnia je bardzo wiele kwestii. Podstawowym wyróżnikiem ETF-ów jest fakt, iż mają one za zadanie odwzorowywanie określonych indeksów. Jak wybrać najlepsze ETF-y dostosowane do naszych potrzeb? W niniejszym artykule zebraliśmy kilka ważnych wskazówek, które koniecznie warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Fundusze ETF – czym są i jak działają?

Fundusze ETF (z angielskiego Exchange Traded Fund) to giełdowe fundusze inwestycyjne, które działają na podobnych zasadach jak klasyczne fundusze inwestycyjne, jednakże liczba różnic między nimi jest dość istotna. 

Tym, co odróżnia fundusze ETF od standardowych funduszy inwestycyjnych, jest fakt, że ETF-y odwzorowują notowania poszczególnych indeksów giełdowych, np. akcji. Stawiając na inwestycję w fundusze ETF możemy dość szybko zaopatrzyć się w dużą liczbę rozmaitych akcji. Dzięki temu można w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić do dywersyfikacji naszego portfela inwestycyjnego. Warto wiedzieć, że najlepsze ETF to takie, które zagwarantują nam stopę zwrotu na satysfakcjonującym poziomie. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że znalezienie odpowiedniego ETF-u wbrew pozorom nie jest takie proste, a dodatkowo przy inwestycjach w takie produkty istnieje prawdopodobieństwo utraty nawet całości zainwestowanych środków. 

Inwestycja w ETF ma także inny atut. Wyróżnia się ona także niskim progiem wejścia, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla początkujących inwestorów. Posiadając jednostki funduszu zyskujemy prawo do udziału w całkowitych aktywach funduszu, co daje prawo do jego części. Środki finansowe pozyskiwane przez ETF-y, są następnie inwestowane. 

Jak wybrać odpowiedni ETF? 

O czym należy pamiętać podczas poszukiwania właściwego fundusz ETF? Wydawać by się mogło, że jest to bardzo proste, jednak w rzeczywistości jest nieco inaczej. Obecnie liczba dostępnych funduszy ETF jest naprawdę bardzo duża. Przy podejmowaniu tej decyzji warto uwzględnić, jakimi aktywami dysponuje dany fundusz. Wielkość aktywów to informacja o tym, jaka suma pieniędzy została wpłacona do niego przez inwestorów. 

Warto też sprawdzić, jakie będą roczne koszty funduszu. Jest to ważne, ponieważ wskaźnik ten mówi nam, jakie będą przyszłe wyniki konkretnego ETF-u. Im koszty są niższe, tym wyniki funduszu będą oczywiście lepsze.