Transport materiałów niebezpiecznych wymaga zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, mogą do tego służyć samochody ciężarowe z naczepą.

Będziemy transportowali materiały w różnego rodzaju cysternach i pojemnikach, może być to także naczepa w formie dużej cysterny. Oczywiście kierowca powinien posiadać odpowiednie uprawnienia ADR, powinien mieć skończony kurs oraz zdany egzamin. Musi znać zasady przewozu, oznaczenia pojazdu.

Jak transportować materiały niebezpieczne?

Zasady transportowania materiałów niebezpiecznych

Przewożone mogą być różne materiały niebezpieczne mogą być to materiały ciekłe, zapalne przykładowo może być to benzyna jaka będzie dostarczana do stacji paliw, mogą być to także różnego rodzaju chemikalia, materiały utleniające, żrące czy samozapalne. Oczywiście należy zwrócić uwagę iż cysterny powinny być napełniane w sposób prawidłowy, powinna to wykonywać osoba odpowiednio do tego przeszkolona. Także osoby które zajmują się magazynowaniem środków niebezpiecznych powinny posiadać odpowiednie przeszkolenie.

Kierowcy którzy chcą otrzymać uprawnienia ADR powinni mieć ukończone 21 lat, powinni posiadać prawo jazdy kategorii C lub C+E, powinni być to kierowcy zawodowi. Oczywiście muszą oni wiedzieć w jaki sposób zachowuje się dany ładunek na drodze, Warto zwrócić uwagę iż cysterna zwłaszcza napełniona nie w całości będzie zachowywała się nieco inaczej niż zwykły transport na naczepie. Z pewnością powinny być to także transporty odpowiednio oznaczone, w tym przypadku naturalnie powinny posiadać tablice pomarańczowe, które będą zawierały oznaczenia jaki rodzaj ładunku jest przewożony, będzie numer w standardzie ONZ.

Obecnie wiele firm prowadzi kursy adr cena uzależniona jest od rodzaju kursu, może być to kurs podstawowy czy też kurs specjalistyczny na cysterny, po przejściu szkolenia kierowca podchodzi do egzaminu gdzie musi poprawnie odpowiedzieć na 2/3 pytań testowych. Wówczas zostaną wydane uprawnienia na okres pięciu lat, po których upływie trzeba będzie uprawnienia odnowić.