Prawo rodzinne obowiązujące na terenie Polski jest dość złożone i obejmuje ono wiele spraw, a także problemów.

Do ich grona z pewnością można zaliczyć rozwody, czyli sytuacje, w których małżonkowie podejmują decyzję o ustaniu związku małżeńskiego, ustaleniu opieki nad dziećmi, alimentach czy też o podziale majątku. Aby nadać sprawie rozwodowej bieg sądowy, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Musi on spełniać różne wymagania formalne oraz być dopasowany do rodzaju sprawy i jej charakterystycznych cech. Wniosek taki może zostać przygotowany w imieniu klienta przez adwokata, ale dostępne są też gotowe wzory w Internecie.

Pozew sądowy u adwokata czy gotowiec z Internetu?

Po co lepiej sięgnąć – pozew od adwokata czy gotowy wzór?

W Internecie można bez większych problemów znaleźć strony internetowe oraz blogi z różnymi poradami adwokatów związanymi z rozwodami, podziałem majątku czy też ustaleniem prawa do opieki nad dziećmi. Na tych stronach dość często udostępniane są gotowe wzory wniosków, w których wystarczy podstawić odpowiednie dane osobowe i adresowe, a następnie można przekazać je do sądu. Okazuje się, że nie zawsze wzory te są zgodne z aktualnymi przepisami, które ulegają częstym modyfikacjom. Warto więc sięgać po wzory jedynie ze sprawdzonych źródeł, które są aktualizowane na bieżąco.

O wiele lepszym wyjściem jest skorzystanie z usług doświadczonych adwokatów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę związaną ze sprawami rozwodowymi. Tacy specjaliści wiedzą jak skonstruować wniosek i dopasować go do specyfiki danej sprawy. Potrafią więc przygotowywać wnioski o rozwód z i bez orzekania o winie dla małżeństw posiadających oraz nieposiadających dzieci. Dodatkowo adwokaci mogą reprezentować klienta nie tylko na etapie składania wniosku, ale podczas całej sprawy rozwodowej.

Jeśli chodzi o Internet to warto jedynie zwracać uwagę na sprawdzone serwisy, takie jak na przykład https://wzoryrodzinne.pl/. Na takich stronach dostępne są bowiem różnorodne wzory pism i wniosków rozwodowych, które są przygotowywane przez adwokatów posiadających odpowiednią wiedzę. Co ważniejsze, są one regularnie aktualizowane, więc zawsze są zgodne z aktualnie obowiązującymi i często zmieniającymi się przepisami.