W życiu każdego kierowcy przychodzi moment, w którym konieczna jest wymiana samochodu na nowszy. Niestety, zbycie dotychczas użytkowanego auta bywa obecnie sporym problemem — rynek jest nasycony, a potencjalni nabywcy stają się coraz bardziej wymagający. W tej sytuacji wiele osób rozważa sprzedaż auta do skupu. Jak wygląda procedura zawierania umowy z podmiotem tego typu?

Jak skontaktować się ze skupem aut?

Pierwszym krokiem przy sprzedaży auta do skupu jest oczywiście kontakt z jedną z firm z tej branży. Można nawiązać go na kilka sposobów: telefonicznie, mailowo lub przy użyciu formularza na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Do wiadomości wysłanej elektronicznie warto załączyć odpowiednie informacje — strona https://zasada24.pl/#jak-wyglada-sprzedaz-auta-do-skupu wymienia wśród nich:

  • markę, rocznik i model auta;
  • dane na temat jego stanu technicznego i wizualnego;
  • adres, pod którym można dokonać oględzin.

Należy oczywiście zadbać, by podane informacje były dokładne.

Jak wyglądają oględziny samochodu przez przedstawiciela skupu aut?

Kolejnym etapem sprzedaży auta do skupu są zwykle oględziny. Odbywają się one we wskazanym przez właściciela samochodu miejscu. W ich trakcie przedstawiciel firmy bada stan techniczny pojazdu (niekiedy weryfikuje też jego dokumentację). Po wykonaniu niezbędnych czynności podawana jest wycena. Nie ma ona charakteru ostatecznego — w większości wypadków możliwe są negocjacje.

Jak podpisać umowę ze skupem aut?

Po uzgodnieniu warunków możliwe jest natychmiastowe zawarcie umowy kupna-sprzedaży auta. Zwykle przedstawiciel skupu ma przy sobie stosowne formularze, warto jednak zadbać o sprawdzenie — jeszcze przed złożeniem podpisu — czy zostały one właściwie wypełnione. Właściciel samochodu powinien też przygotować stosowne dokumenty, czyli:

  • dowód rejestracyjny,
  • kartę wozu,
  • dowód osobisty.

W przypadku samochodu firmowego konieczne może być również okazanie umowy wykupu z leasingu (jeżeli auto było wcześniej użytkowane w takiej formie) oraz pełnomocnictwa do zawarcia umowy kupna-sprzedaży (jeżeli właścicielem pojazdu jest spółka).

Jak wygląda zapłata za sprzedany do skupu samochód?

W przypadku sprzedaży auta, które należy do osoby prywatnej, zapłata najczęściej uiszczana jest gotówką, natychmiast po podpisaniu umowy. Płatność przelewem jest natomiast standardem przy transakcjach dotyczących aut firmowych — rozliczenie odbywa się w takiej sytuacji na podstawie faktury, a pieniądze wpływają na konto właściciela.

Jakie działania należy podjąć po sprzedaży auta do skupu?

W momencie sprzedaży auta wszelkie obowiązki, związane z jego utrzymaniem, przechodzą na nabywcę. Co jednak ważne, również sprzedający powinien podjąć odpowiednie kroki po finalizacji transakcji. Należy do nich m.in. zgłoszenie zmiany własności pojazdu w odpowiednich instytucjach, czyli:

  • w wydziale komunikacji;
  • w towarzystwie ubezpieczeniowym, które wystawiło polisę obowiązkowego OC.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, związanych ze sposobem wykonania tych czynności, można poprosić o poradę przedstawiciela skupu.