Uprawa zbóż i roślin to bardzo ważna gałąź współczesnego rolnictwa.

Zajmując się taką działalnością, trzeba pamiętać o wielu istotnych aspektach nowoczesnych upraw. Istotne jest zadbanie o właściwą lokalizację pola i nawożenie gleby, tak aby zapewniała ona dostęp do licznych składników odżywczych. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że rośliny znajdujące się na polach uprawnych mogą być niestety narażone na szkodliwe działanie wielu niekorzystnych czynników. Do sporego grona takich problemów zaliczane są między innymi niechciane chwasty.

Czym są herbicydy i jakie jest ich działanie?

Skuteczna walka z chwastami przy pomocy herbicydów

Pod pojęciem chwastów kryją się rośliny, które nie dają żadnych plonów ani innych korzyści, jeśli chodzi o uprawę. Rozsiewają się one samoistnie i często rosną na polach wraz z roślinami uprawnymi. Plaga chwastów może być bardzo groźna dla rozwoju upraw oraz wielkości plonów. Takie szkodliwe rośliny konkurują bowiem ze zbożami i uprawami o wodę oraz składniki odżywcze znajdujące się w glebie powodując często ich osłabiony rozwój albo nawet całkowite obumieranie.

Sposobem na walkę ze szkodliwymi chwastami są różnego typu herbicydy. Pod tym pojęciem kryją się preparaty rozpylane nad polami uprawnymi pod postacią oprysków. Substancje te oddziałują na liście, łodygi lub korzenie chwastów powodując ich szybkie obumieranie. W ten sposób można zlikwidować rośliny stanowiące konkurencję i zagrożenie dla prawidłowego rozwoju upraw. Warto dodać, że w ramach jednego oprysku możliwe jest stosowanie roztworów herbicydów o szerokim i kompleksowym działaniu.

Na podstawie informacji dostępnych w wielu źródłach, takich jak między innymi http://e-rolnictwo.1trex.pl, można wywnioskować, że istnieją dwa typy herbicydów. Preparaty selektywne oddziałują niekorzystnie na wybrane gatunki chwastów i nie szkodzą uprawom, więc można je rozpylać nad polami już po zasiewie i wykryciu konkretnych problemów. Istnieją też herbicydy ogólne likwidujące wszystkie rośliny w zasięgu swojego działania. Takie opryski należy wykonywać nad pustymi polami w ramach ich oczyszczania z chwastów i przygotowywania do zasiewu.