Dzieci w różnym wieku mają do czynienia z wieloma emocjami, a zabawa lalkami zapewnia im bezpieczne środowisko i odpowiedni sposób wyrażania silnych emocji.

Odpowiedni wiek dziewczynki bawiącej się lalkami wynosi zazwyczaj od trzech do trzynastu lat. Dzieci dadzą ci znać, kiedy zaczną tracić zainteresowanie zabawą z lalkami. W wielu przypadkach mogą zbierać lalki, ale szybko tracą koncentrację podczas zabawy. Lalki przedstawiają same dzieci, co pozwala im lepiej zrozumieć siebie i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Dzięki lalkom można odgrywać również zabawę w mamę i dziecko, karmić lalkę, przebierać, układać do spania i wozić w wózku na spacery. Małe dziewczynki lubią bawić się lalkami

Zabawa lalką otwiera okno na życie dziecka.

Jeśli dziecko jest niezadowolone lub gdy dziecko ma trudności z radzeniem sobie z emocjami, rodzice mają możliwość pomocy i w razie potrzeby podczas odgrywania ról. Dodatkowo dziecko uspokaja się i wycisza, jeśli ma możliwość przytulenia ulubionej lalki czy maskotki. Dzieci podczas zabawy uczą się życia, otaczającego je świata oraz własnych emocji i tożsamości, dlatego należy im zapewnić odpowiednią stymulację poprzez dostarczenie zabawek zgodnych z ich wiekiem. Trajektoria rozwoju dziecka jest określona przez odpowiednie, uczuciowe relacje z kochającymi i konsekwentnymi opiekunami, którzy odnoszą się do dzieci poprzez zabawę. Zabawa jest integralną częścią środowiska nauki dzieci. Zapewnia, że otoczenie przedszkolne i szkolne bierze pod uwagę rozwój społeczny i emocjonalny dzieci, a także ich rozwój poznawczy. Podczas zabawy dzieci zazwyczaj poprawiają swoje umiejętności fizyczne. Ale zabawki są naprawdę bardzo ważne dla rozwoju społecznego, szczególnie lalki dla dziewczynek, nawet gdy bawią się nimi samodzielnie. Wiele bezpiecznych i odpowiednich materiałów do zabawy to bezpłatne przedmioty, które zwykle można znaleźć w domu. Pudła tekturowe, plastikowe miski i wieczka, kolekcje plastikowych zakrętek i inne przedmioty mogą być wykorzystywane na wiele sposobów przez dzieci w różnym wieku.