Naprawy lakiernicze zaliczają się do grona dość popularnych usług i prac wykonywanych w pojazdach mechanicznych.

W czasie zmiany koloru czy też naprawy powłoki, często stosuje się specjalne podkłady lakiernicze, które nakłada się na blachę albo nawet na warstwę szpachlową po to, aby zwiększyć przyczepność właściwej warstwy lakieru. Dodatkowo dzięki takim preparatom można wyrównywać wgłębienia lakieru uzyskując w ten sposób równą i estetycznie gładką powierzchnię przygotowaną do dalszych działań.

Podkłady lakiernicze – co warto o nich wiedzieć?

Co warto pamiętać o nakładaniu podkładów lakierniczych?

Przede wszystkim, przed nałożeniem podkładu, istotną sprawą jest zwrócenie uwagi na odpowiednie oczyszczenie, odtłuszczenie i wysuszenie elementu przeznaczonego do malowania. Warto użyć podkładu przed nałożeniem szpachli, aby ochronić blachę przed korozją. Po nałożeniu szpachli i wyrównaniu powierzchni można użyć kolejnej warstwy, a nawet kilku warstw podkładu. Zapewniają one odpowiednią przyczepność kolejnych powłok lakierniczych oraz efektywną ochronę pokrywanej powierzchni.

Przed nakładaniem podkładu istotne jest też usunięcie ognisk korozji, aby uniknąć jej dalszego rozwoju. Preparaty noszące miano podkładów powinno się nakładać razem z utwardzaczami w proporcji 1 do 10. Godne uwagi są podkłady epoksydowe, które świetnie zabezpieczają powierzchnię oraz są odporne na działanie wilgoci, środków myjących oraz innych niekorzystnych czynników. Na szczęście na rynku działa wiele firm, w których możliwe jest kupowanie dobrych podkładów.

Poszukiwanie porządnych podkładów jest łatwiejsze dzięki poradnikom, takim jak na przykład https://grupaurban.pl/jakie-wystepuja-rodzaje-podkladow-lakierniczych/. Obecnie na rynku można znaleźć sporo produktów tego rodzaju. Ich kupno jest możliwe zarówno w sklepach stacjonarnych, jak również internetowych, więc nikt nie powinien mieć problemów z dostępem do nich. Wystarczy tylko spędzić odrobinę czasu na poszukiwaniach.