Poziom zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju sukcesywnie wzrasta, a ekolodzy coraz głośniej biją na alarm. Zagrożenie to dotyczy również Europy, a nawet całego świata. Zła jakość powietrza przyczynia się do wciąż rosnącej liczby nowotworów układu oddechowego, chorób płuc i innych dolegliwości, związanych z układem oddechowym. Odpowiedzią na potrzebę ochrony środowiska naturalnego i powietrza, którym oddychamy, miały być pompy ciepła. Czy tak jest w rzeczywistości? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pompa ciepła wpływa na jakość powietrza, zapraszamy do lektury.

Pompa ciepła a ekologia – o czym musisz wiedzieć?

Ekologicznymi nazywamy takie rozwiązania, które nie szkodzą środowisku naturalnemu. Jak nietrudno się domyślić, tradycyjne systemy grzewcze niewiele mają wspólnego z tym nurtem. Emitują one do atmosfery szkodliwe substancje i pyły, pozostawiając po sobie stałe produkty spalania, które należy racjonalnie zagospodarować.

Nowoczesne pompy ciepła stały się odpowiedzią na potrzeby tych, którzy nie potrafią przejść obojętnie wobec problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Jak przeczytasz na stronie firmy, oferującej montaż pomp ciepła w Wieliczce, nowoczesne urządzenia pobierają powietrze z otoczenia, a następnie podnoszą jego temperaturę w procesie sprężania. Takie ciepłe powietrze przekazywane jest następnie do systemu grzewczego. W tym układzie nie ma miejsca na emitowanie szkodliwych substancji i zbędne odpady procesu spalania.

Jak pompy ciepła wpływają na środowisko naturalne?

Współcześnie to właśnie pompy ciepła uchodzą za najbardziej ekologiczny system grzewczy. Ich praca nie generuje bowiem szkodliwych zanieczyszczeń, ograniczając jednocześnie emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. To jednak jeszcze nie wszystko. Jak się bowiem okazuje, urządzenia te w 80% korzystają z odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że w gospodarstwach z pompami ciepła, zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci zostaje w znaczący sposób obniżone.

Co więcej, połączenie nowoczesnych urządzeń z instalacją fotowoltaiczną, pozwala ograniczyć do zera koszty eksploatacyjne, opierając system grzewczy wyłącznie na odnawialnych źródłach. To kolei — oprócz oczywistych walorów ekologicznych — przekłada się również na możliwość poczynienia oszczędności w domowym budżecie rodziny.

Czy pompa ciepła może oczyszczać powietrze?

O roli grzewczej pomp ciepła mówi się coraz więcej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że urządzenie to przyczynia się również w znacznym stopniu do usuwania zanieczyszczeń, wpływających negatywnie na nasze zdrowie. Zaawansowane systemy filtracji pozwalają na eliminację z powietrza różnego rodzaju szkodliwych substancji, takich jak kurz, pył i alergeny. Ponadto pompa ciepła to doskonały sposób, by pozbyć się z pomieszczeń niebezpiecznych gazów. Szkodliwe dla nas substancje są przenoszone na zewnątrz budynku, by następnie rozproszyć się w atmosferze.

Czy pompy ciepła wpływają na środowisko naturalne?

Wbrew pozorom, całkowicie ekologiczne rozwiązania w rzeczywistości nie istnieją. Również pompy ciepła mogą w minimalny sposób oddziaływać na środowisko naturalne, zwłaszcza gdy nie są użytkowane w odpowiedni sposób. Jak już zostało wspomniane, dzięki pompom ciepła z pomieszczeń usunięte zostają szkodliwe gazy. Te jednak transportowane są jedynie poza budynek, trafiając do atmosfery.

Co więcej, taka praca urządzenia determinuje powstanie obszarów, narażonych na znacznie wyższy poziom szkodliwych substancji. Będą to np. okna czy parapety, w okolicy których poziom gazów znacząco wzrasta. Problemem mogą być również filtry, które nie będą w stanie poradzić sobie z niektórymi lotnymi związkami organicznymi. Źródłem takich kłopotów będzie z pewnością nieprawidłowo zainstalowana pompa ciepła lub brak jej odpowiedniej konserwacji. Warto więc zadbać o profesjonalne usługi i regularny serwis, by móc cieszyć się wysoką jakością powietrza w pomieszczeniach oraz ekologicznymi rozwiązaniami we własnym domu.