Znajomość swoich praw w obliczu zarzutu lub rozmowy z policją, która uważa, że możesz być pod wpływem alkoholu za kierownicą, jest niezwykle ważna. Po pierwsze, masz prawo odmówić wykonania testu alkomatu, testu moczu lub badania krwi.

Należy jednak pamiętać, że jeśli odmówisz poddania się testowi, Twoje prawo jazdy może zostać zawieszone. Masz również prawo zachować milczenie po aresztowaniu. Kuszące może być rozmawianie z policją w celu wyjaśnienia sytuacji lub rozgrzeszenia, ale może to pogorszyć sytuację. Pomiędzy ochroną swoich praw a byciem adwokatem istnieje gruba granica. Również napisanie własnej wersji faktów lub przypomnienie sobie wydarzeń, które doprowadziły do aresztowania, jest dobrym sposobem na zapewnienie wyraźnego obrazu tego, co się wydarzyło.

Funkcjonariusze zaangażowani w aresztowanie napiszą własną wersję sytuacji w raporcie policyjnym, więc z twojego punktu widzenia warto zrobić to samo. Doświadczony adwokat do spraw prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu może pomóc w sformułowaniu własnej wersji wydarzeń. Im wcześniej skontaktujesz się z adwokatem, tym większe masz szanse na skuteczną ochronę swoich praw.

W przypadku oskarżenia ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z obrońcą, aby zapewnić sobie uczciwe traktowanie. Adwokat powinien zaoferować każdemu klientowi indywidualną uwagę i szacunek, na który zasługują w tym trudnym czasie.

Sąd może nałożyć karę na kierowcę uznanego za winnego prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Kierowcy powinni jednak pamiętać, że za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu obowiązują również inne kary finansowe.

Kierowca będzie również zobowiązany do pokrycia kosztów sądowych, a jeśli zostanie zatrudniony prawnik, może również ponieść koszty obsługi prawnej. Jeżeli masz problem z odzyskaniem prawa jazdy, skontaktuj się z adwokatem, który ma doświadczenie w tego typu sprawach na tej stronie. Ponadto, jeśli brałeś udział w wypadku samochodowym podczas jazdy z alkoholem lub narkotykami, możesz zostać zmuszony do zapłaty za szkody majątkowe i obrażenia ciała, w tym koszty leczenia poszkodowanych. Co więcej, a być może najistotniejsze, stawki ubezpieczeń komunikacyjnych kierowcy gwałtownie wzrosną, a dodatkowe koszty będą się powtarzać co roku. Oczywiście po odebraniu bądź zawieszeniu prawa jazdy będziesz się musiał postarać, aby je odzyskać, to znaczy zaliczyć badania i testy psychologiczne dla kierowców, oraz ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy.