Twarda woda może być problemem w przypadku ekspresu do kawy, czajnika elektrycznego czy też żelazka.

Dlatego stosuje się odkamieniacze, które mogą poradzić sobie z usunięciem warstwy kamienia z naszych urządzeń. Dzięki temu możemy przedłużyć ich działanie, będą one także efektywniejsze, grzałka szybciej podgrzewa wodę, zmniejszamy ilość zużycia energii elektrycznej. Dostępne są dedykowane odkamieniacze do ekspresów do kawy, które możemy także stosować w innych urządzeniach.

Usuwanie uporczywego kamienia z ekspresu do kawy

Automatyczne czyszczenie ekspresu

W przypadku automatycznych ekspresów do kawy możemy wykorzystać odkamieniacz rozpuszczony w wodzie, wówczas wlewamy go do pojemnika na wodę, skąd jest pobierany. Nowe ekspresy, posiadające dużą ilością funkcji, mają także opcję czyszczenia, dzięki czemu woda z roztworem odkamieniacza zostanie w odpowiedni sposób przepuszczona przez wszystkie elementy, które należy wyczyścić. Usuwany jest nie tylko kamień, ale także brud, fusy z kawy, należy pamiętać, iż nie czyszczony ekspres do kawy może stać się pożywką dla bakterii. Dodatkowo regularne czyszczenie ekspresu przyczyni się do lepszego smaku kawy.

Odkamieniacze dostępne są w formie płynów lub też tabletek, płyny sprzedawane są w butelkach przykładowo po 500 ml, producenci często zalecają jednorazowe wykorzystanie 100 mililitrów odkamieniacza. Dostępny jest także odkamieniacz w tabletkach, wówczas pojedynczą tabletkę wrzucamy do pojemnika z wodą, następnie rozpoczynamy proces czyszczenia. Po przeczyszczeniu ekspresu powinniśmy także usunąć resztki odkamieniacza za pomocą zwykłej wody. Należy także zadbać o filtr, wyczyścić go, usunąć osad, możemy to zrobić za pomocą płynu do mycia naczyń, podobnie wyjmiemy pojemnik na wodę czy też inne elementy z naszego ekspresu. Warto wykorzystać specjalne szczotki do rurek, zwrócić uwagę na dysze spieniające do mleka, aby dokładnie je oczyścić, ponieważ osady mogłyby stać się pożywką dla bakterii.

Producenci ekspresów do kawy w instrukcji obsługi określają, jakie środki należy stosować, aby bezpiecznie oczyścić ekspres. Będzie to przykładowo Odkamieniacz w tabletkach gaggenau, który charakteryzuje się wysoką skutecznością, szybko rozpuszcza kamień, jak również usuwa bakterie oraz różne pozostałości. Dzięki regularnemu czyszczeniu zadbamy właściwie od naszych ekspres, wydłużymy jego żywotność, poprawimy smak kawy.