Zdrowe zęby wymagają stosowania się do kilku zasad higieny jamy ustnej. Statystyki dotyczące chorób zębów ukazują, że Polacy są w niechlubnej czołówce Europy. Przeciętny dorosły mieszkaniec Polski ma 13 zębów zaatakowanych przez próchnicę. A przecież tak niewiele potrzeba, aby mieć zdrowe zęby. Jakie akcesoria są niezbędne do higieny jamy ustnej? Jak o nią zadbać?

Akcesoria do higieny jamy ustnej: szczoteczka do zębów, irygator stomatologiczny, płyn przeciwzapalny, nić dentystyczna

Najważniejsza jest szczoteczka tradycyjna lub elektryczna, ważne, aby cechowała się miękkim włosiem (soft lub medium). Zbyt twarde włosie rani dziąsła i przyczynia się do krwawienia. Na rynku dostępne są szczoteczki z twardym włosiem, jednak zaleca się je do mycia aparatów ortodontycznych i protez, a nie zębów. Główka szczoteczki powinna być giętka, by pozwolić na wyczyszczenie zakamarków, a rączka musi wygodnie leżeć w dłoni. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące.

Pastę do zębów zaleca się dobierać do aktualnych potrzeb (do wrażliwych dziąseł, wybielającą, odświeżającą). Gdy nie występują szczególne problemy z zębami, najlepszym rozwiązaniem jest wybór pasty o kompleksowym działaniu.

W higienie jamy ustnej konieczna jest również nić dentystyczna. Przy jej pomocy można wyczyścić przestrzenie między zębami przed każdym myciem. Przydatna może być również skrobaczka do języka, która pomoże usunąć z niego nalot. Do czyszczenia języka nie zaleca się stosować szczoteczki, ponieważ w ten sposób zostaną przeniesione bakterie z języka na zęby.

Jamę ustną warto płukać płynem, który dociera do miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Zabija on bakterie, zapobiegając tworzeniu się płytki nazębnej, oraz odświeża oddech. Jest on pomocny przy częstych stanach zapalnych pojawiających się w jamie ustnej. Najlepszym wyborem są płyny bez alkoholu, ponieważ składnik ten wysusza śluzówkę.

Innym ciekawym akcesorium wspomagającym higienę jamy ustnej jest irygator stomatologiczny. Jest to urządzenie, które służy do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem. To właśnie irygator stomatologiczny pomaga usunąć osady i resztki pokarmów z trudno dostępnych zakamarków w obrębie jamy ustnej, co przeciwdziała m.in. zmianom próchniczym.

Szczotkowanie zębów – jak długo powinno trwać?

Ogólne zalecenia sugerują, aby myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie po 2 minuty. Dentyści jednak zmieniają tę zasadę – należy myć zęby tak długo, aż do momentu odczucia, że wszystkie zęby są czyste. Nie każdy wie, jak to robić poprawnie. Zamiast zataczać kółeczka na zębach, powinno się myć je ruchem wymiatającym. Każdy ząb należy szczotkować po kolei w kierunku od dziąsła do korony, jakby dziąsła były naciągane na zęby. Mycie tym sposobem powinno odbywać się od strony zewnętrznej (policzków) do wewnętrznej. Nie jest konieczne mycie zębów po każdym posiłku (choć jest to idealne rozwiązanie), wystarczy, przepłukanie ich wodą lub żucie przez kilka minut gumy bez cukru.