Słomki papierowe wykonane z czystego papieru ulegną biodegradacji, jeśli zostaną pozostawione w naturze, zwykle w ciągu kilku tygodni. Podobnie słomki papierowe nadają się na ogół do kompostowania w ogrodzie.

Jednak termin biodegradowalny może czasem wprowadzać w błąd. Podczas gdy papierowa słomka na ogół ulega biodegradacji w ciągu kilku tygodni w przyrodzie, nie ulegnie biodegradacji na składowiskach śmieci. Takie wysypiska to beztlenowe środowisko zaprojektowane specjalnie w celu zapobiegania rozkładowi. W końcu nie chcesz, aby duży stos śmieci zaczął się rozkładać i sam się zapadać. Oznacza to, że jeśli wyrzucisz papierową słomkę do kosza, który trafi na wysypisko śmieci, prawdopodobnie nigdy nie ulegnie ona biodegradacji. Należy również pamiętać, że niektóre słomki papierowe mogą zawierać chemikalia lub plastikową czy foliową warstwę dodaną w procesie produkcyjnym, aby zachować wodoodporność i trwałość słomki. Jeśli tak, to prawdopodobnie najlepiej nie kompostować takiej konkretnej słomki. Upewnij się, że słomka jest wykonana z czystego papieru i nie ma śladów toksycznych chemikaliów ani plastikowej podszewki.

Jeśli słomki papierowe nadają się do recyklingu, to oczywiście możesz je po prostu poddać recyklingowi tak jak inne produkty papierowe.

W sprzedaży znajdziesz również inne alternatywy wielokrotnego użytku dla plastikowych słomek, takie jak słomki bambusowe, słomki ze stali nierdzewnej lub słomki silikonowe. Należy pamiętać, że nie wszystkie słomki wielokrotnego użytku są całkowicie przyjazne dla środowiska, ale są lepszą opcją, jeśli naprawdę chcesz lub potrzebujesz używać słomki do picia napojów. Ostatecznie słomki papierowe są najlepszym rozwiązaniem naszego problemu ze słomkami plastikowymi. Jednak papierowe słomki są nadal produktem jednorazowego użytku i nie zawsze ulegają biodegradacji i nie zawsze można je poddać recyklingowi. Ostatecznie najlepszym rozwiązaniem naszego problemu z odpadami z tworzyw sztucznych jest po prostu zmniejszenie ilości zużywanego przez nas plastiku, poprzez przechodzenie na inne, bardziej ekologiczne alternatywy.