Fungicydy to środki chemiczne, które stosowane są w rolnictwie do zwalczania grzybów.

Fungicydy zaburzają metabolizm patogenów grzybowych. W ten sposób zabijają je lub hamują ich rozwój. Różne składniki aktywne atakują różne cele metabolizmu grzybów, zwykle poprzez hamowanie lub dezaktywację niektórych enzymów. Takimi celami są na przykład biosynteza steroli lub produkcja energii w łańcuchu oddechowym organizmów grzybowych.

Fungicydy i ich sposób działania

Zabiegi z użyciem fungicydów na zbożu jarym

Niektóre substancje zawarte w fungicydach mają działanie selektywne, specyficznie blokują określone enzymy lub grupy enzymów w metabolizmie grzybów. Inne wpływają na wiele reakcji metabolicznych i dlatego są mniej selektywne. Kluczową cechą wyróżniającą grzybobójcze składniki aktywne fungicydów jest to, czy i jak są one wchłaniane i rozprowadzane na roślinie oraz w jej obrębie. Są one z grubsza podzielone na substancje ogólnoustrojowe, nieukładowe i mezostemiczne.

Fungicydy wnikają do rośliny przez naskórek, zewnętrzną woskową warstwę komórki roślinnej. W pełni systemiczne fungicydy są zwykle przemieszczane dalej w pędzie w tkance roślinnej, podczas gdy lokalnie systemiczne nie. Aby substancje te nie uszkadzały samych upraw, powinny hamować jedynie funkcje metaboliczne specyficzne dla grzybów. Dlatego zwykle fungicydy działają tylko na kilka bardzo podobnych gatunków grzybów. Jednak ich wielką zaletą jest to, że mają potencjał leczniczy, ponieważ mogą zwalczać patogen nawet wewnątrz rośliny, na wszystkich etapach rozwoju. Ważne jest jednak, aby zastosować fungicyd jak najszybciej po zauważeniu objawów.

O tym, jakie zabiegi fungicydowe są polecane dla zbóż jarych, możemy przeczytać na stronie https://innvigo.com/zabiegi-herbicydowe-zboza-jare/. Fungicydy stosowane w rolnictwie dzielą się również na fungicydy dolistne i glebowe ze względu na ich sposób zastosowania. Środki, które mogą zabijać zarodniki grzybów na nasionach, są zwykle używane do zaprawiania nasion, dzięki czemu rozwijająca się roślina jest mniej podatna na wystąpienie choroby.