Bolesne uczucie w kroku, nawracająca potrzeba oddawania moczu oraz ból w trakcie tej czynności – to najczęstsze objawy zapalenia prostaty, częstego męskiego schorzenia. Czym jest zapalenie prostaty (gruczołu krokowego) i jak można je wyleczyć?

Rozpoznanie zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty to problem, którego przyczyną może być infekcja wirusowa, bakteryjna (najczęściej przez pałeczkę okrężnicy E. coli) lub układu moczowego, a także rzeżączka. Niestety, jest to bolesna przypadłość. Mężczyźni, którzy na nią cierpią, odczuwają ból podczas siedzenia oraz oddawania moczu. Często objawom tym towarzyszy gorączka. Ponadto w moczu i/lub w nasieniu może pojawić się krew. W tej sytuacji niezwłocznie należy zgłosić się do urologa. Nieleczone zapalenie może przejść w formę przewlekłą, wymagającą stałego leczenia. Te jest konieczne, jeżeli objawy zapalenia prostaty nie ustępują przez co najmniej trzy miesiące.
Aby jednoznacznie stwierdzić powód powstania zapalenia prostaty, wykonuje się m.in. USG oraz test 4 szklanek Mearesa-Stameya. Badanie to polega na zebraniu czterech próbek. Pierwszą z nich jest próbka moczu z początkowego strumienia, drugą – ze środkowego strumienia. Następnie pobiera się wydzielinę gruczołu krokowego (uzyskaną poprzez masaż gruczołu), po czym kolejną próbkę moczu – z końcowego strumienia po masażu gruczołu.

Leczenie zapalenia prostaty – metody

W chwili, w której zostanie rozstrzygnięta przyczyna zapalenia gruczołu krokowego, należy przystąpić do jego leczenia. Jeśli powód tkwi w obecności bakterii, to leczenie zapalenia prostaty odbywa się poprzez antybiotykoterapię, która może trwać od 4 do 6-8 tygodni. W skrajnych przypadkach leczenie to wydłużone zostaje do 12 tygodni. W trakcie terapii zaleca się, aby mężczyzna unikał wszelkich czynności, które mogą dodatkowo potęgować występujący ból. Mowa między innymi o jeździe na rowerze, a także unikaniu alkoholu czy ostrego jedzenia.
W niektórych przypadkach uzasadnione jest chirurgiczne leczenie zapalenia prostaty. Dzieje się tak wówczas, gdy badania obrazowe wykażą obecność tzw. kamieni sterczowych, które z łatwością utrzymują bakterie i powodują nawracanie przypadłości. W takiej sytuacji możliwe jest wykonanie przezcewkowej resekcji stercza, dzięki której zapobiega się nawracającemu, przewlekłemu zapaleniu prostaty. W związku z tym niezwykle istotna jest prawidłowo postawiona diagnoza, ale również jasne określenie przyczyny zapalenia, co umożliwia wdrożenia skutecznego leczenia.