Obecnie firmy logistyczne wykorzystują wiele nowoczesnych systemów informatycznych które pozwalają na zbieranie informacji na temat pojazdu, mogą być to informacje z komputera samochodu czy tachografu.

Dzięki temu można nadzorować godziny pracy kierowcy, stan techniczny pojazdu oraz spalanie. Są to aspekty które są bardzo istotne zwłaszcza w dużych firmach logistycznych, zebrane dane mogą posłużyć do usprawnienia transportu oraz zminimalizowania kosztów.

Systemy nadzoru nad pojazdami w transporcie

System telemetryczny dla firmy transportowej

Naturalnie w samochodach ciężarowych podobnie jak i w osobowych wykorzystuje się obecnie systemy nawigacyjne, mogą zbierać one dużej ilości informacji na temat położenia auta, prędkości. Dzięki temu będziemy mogli wykonać analizę danej trasy, sprawdzić słabe punkty, wyciągnąć wnioski na przyszłość aby przyśpieszyć transport oraz zmniejszyć jego koszt. Można zamontować także w pojazdach dodatkowe urządzenia radiowe które będą okresowo sprawdzały stan techniczny pojazdu, mogą dodatkowo posłużyć jako zabezpieczenie w przypadku kradzieży czy też przetrzymania pojazdu. Są to urządzenia radiowe, zasilane baterią o dużej pojemności, to urządzenia autonomiczne które możemy łatwo umieścić w niewidocznym miejscu w naszym pojeździe.

Obecnie możemy zarządzać flotą także za pomocą urządzeń przenośnych, telefonów komórkowych, tabletów, w każdej chwili będziemy mogli uzyskać informacje na temat danego transportu. Oczywiście rozwiązania tego rodzaju mogą przesyłać także informacje z tachografu czy też karty kierowcy, dzięki temu będziemy wiedzieli czy kierowca pracuje zgodnie z normami. Warto pamiętać iż w przypadku transportów międzynarodowych kierowca musi dostosować się do przepisów przykładowo niemieckich czy też austriackich, tak aby nie pracował zbyt długo w danym okresie czasu.

W ten sposób będziemy mogli wyeliminować wiele potencjalnych problemów, może się okazać iż doszło do awarii mniej znaczącego systemu w naszym pojeździe, jednak dalsza jazda może mieć negatywne konsekwencje, dlatego przykładowo należy udać się do pobliskiego serwisu. Z pewnością system telematyczny – DBK to platforma która pozwala na uzyskiwanie szczegółowych raportów związanych z historią danej trasy.