Mimo iż pokrzywa zwyczajna uważana jest za chwast, to wykazuje liczne właściwości zdrowotne, które są znane od stuleci. Herbata z pokrzywy jest sprawdzonym sposobem na odchudzanie, płukanka na jej bazie ma zbawienny wpływ na włosy, a krem z pokrzywy doskonale wpływa na kondycję skóry. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości zdrowotne ma pokrzywa.

Pokrzywa i jej właściwości odżywcze

Pokrzywa zwyczajna rożnie w pobliżu zabudowań, na polanach, pastwiskach. Z tego względu przez wielu uważana jest za chwast. Tymczasem pokrzywa wykazuje liczne właściwości lecznicze, które zawdzięcza zawartym w niej cennym substancjom. W pokrzywie znajdują się takie pierwiastki mineralne jak wapń, fosfor, magnez, krzem, potas, żelazo, sód czy jod. Dostarcza ona również szeregu witamin, takich jak witamina A, C, K oraz niektóre witaminy z grupy B.

Warto również wspomnieć o obecności innych substancji odżywczych, takich jak: kwas pantotenowy, aminy, garbniki, flawonoidy czy serotonina.

W celach leczniczych wykorzystuje się zarówno liście pokrzywy, jak i jej korzenie, które wykopuje się wczesną wiosną lub jesienią jak i całe ziele. Właściwości prozdrowotne wykazuje również sok z pokrzywy.

Prozdrowotne właściwości pokrzywy

Pokrzywa wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu może być stosowana w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Zawarte w niej substancje poprawiają proces oddawania moczu u mężczyzn z przerostem prostaty, jak i zmniejszają dolegliwości bólowe, które występują w trakcie oddawania moczu. Dzięki właściwościom moczopędnym pokrzywa może być stosowana również w stanach zapalnych układu moczowego. Wówczas redukuje objętość zalegającego moczu w pęcherzu, jak i bolesność w trakcie jego oddawania. Rekomendowana jest także w kamicy nerkowej czy obrzękach.

Pokrzywa poprawia kondycję skóry, paznokci i włosów. Zalecana jest szczególnie osobom, które zmagają się z łupieżem i włosami skłonnymi do wypadania czy przetłuszczania. Płukanki na bazie pokrzywy czy alkoholowe wyciągi z jej korzenia wcierane w skórę odżywiają cebulki włosów, wzmacniają je, jednocześnie sprawiając, że są puszyste i błyszczące.

Ze względu na właściwości bakteriobójcze i przeciwłojotokowe krem lub napar z pokrzywy może być stosowany w celu pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej.

Ponadto pokrzywa wykazuje takie właściwości jak:

  • obniża poziom cukru we krwi;
  • wspomaga walkę z cholesterolem;
  • łagodzi bóle reumatyczne;
  • działa antyalergicznie;
  • zmniejsza ryzyko nowotworów;
  • zapobiega anemii;
  • wzmacnia odporność;
  • wspomaga odchudzanie;
  • pomaga w problemach żołądkowych.