Obecnie sztukateria produkowana jest z różnego rodzaju lekkich tworzyw sztucznych, ich zaletą jest łatwość obróbki. Dzięki temu można szybko dociąć do wymaganych rozmiarów.

Kiedyś sztukateria wykonywana była przykładowo z gipsu, montowano wówczas różnego rodzaju listwy które podtrzymywałyby mokry tynk aż do utwardzenia. Jednak ta technika była bardzo pracochłonna, należało poczekać aż gips zastygnie. Sztukateria jest jednym z najpopularniejszych wykończeń zewnętrznych domów. To atrakcyjne, nie wymagające konserwacji i ognioodporne poszycie. Tradycyjna sztukateria wykonana jest z cementu, piasku, wapna i wody – podobnie jak beton. Na ścianie domu nakładana jest siatka druciana na którą można nakładać mieszankę, oczyścicie można stosować różnego rodzaju formy. Do cementu dodaje się także różne dodatki które uplastyczniają zaprawę. Oczywiście należy także zadbać o to aby świeża sztukateria nie pękała, dlatego też nie można dopuścić do tego aby zbyt szybko schła.

Większość nowszych domów posiada sztukaterię akrylowo-polimerową, którą będzie się rozszerzać i kurczyć w zależności od pogody.

To ogranicza pęknięcia do minimum i oznacza, że sztukateria może z łatwością przetrwać do 50 lat, zanim będzie trzeba ją naprawić lub też wymienić. Syntetyczne materiały mogą być również barwione fabrycznie, co daje idealnie jednolity kolor, który jest odporny na promieniowanie UV i blaknięcie. Mogą być wykonane z nich pilastry, które mogą być świetną ozdobą drzwi i okien. Gotowa sztukateria jest bardzo dobrym pomysłem jeżeli nie chcemy robić remontu w domu, gotowe listwy czy inne elementy dekoracyjne można docinać i przyklejać do ściany. Zaletą sztukaterii z tworzyw sztucznych z pewnością jest wytrzymałość. Trzeba także pamiętać ze listwy wykonane z tworzywa można nieco zginać i dopasowywać także do nieco zakrzywionych ścian. Kiedy szukamy dostawcy warto sprawdzić ofertę firmy ModernPro sufity podwieszane mogą być bardzo dobrym połączeniem ze sztukaterią. Z pewnością można także stosować ciekawe oświetlenie, obecnie można zakupić łańcuchy LED, które można łatwo schować przy listwach.