Jednym z chwastów, który zagraża naszym zbożom, jest miotła zbożowa.

Jest to chwast jednoroczny, który może występować także w innych uprawach roślin okopowych, rzepaku. Jest to chwast dość charakterystyczny, łatwo możemy go zidentyfikować w naszych uprawach. Występujemy na terenie całej Polski, a także Azji, Ameryce Północnej. Jest to chwast wysoko konkurencyjny, dlatego może pobierać z gleby duże ilości wody, składników mineralnych, co będzie wpływało negatywnie na wielkość naszych zbiorów.

Miotła zbożowa w uprawach zbóż

Jak zwalczać miotłę zbożową?

Miotła zbożowa zakwita latem w okresie od czerwca do sierpnia, nasiona mogą dojrzewać wcześniej niż nasiona zbóż, mogą zatem zostać rozsiane, niekiedy pozbycie się miotły zbożowej może być zatem problemem. Jest to roślina, która może zostać ograniczona w dużym stopniu przez użycie herbicydów selektywnych, dzięki nim będzie można wyeliminować wiele chwastów dwulistnych, które charakterystyczne są dla upraw zbóż. W zależności od częstotliwości występowania, chwast może obniżyć plony od kilku do kilkunastu procent, w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na okres pierwszych wzrostów roślin, wczesne określenie zagrożenia z pewnością pozwoli na łatwiejsze wyeliminowanie.

Miotła zbożowa jest rośliną, która może osiągnąć wysokość powyżej 100 cm, dlatego będzie zasłaniała promienie słoneczne, dodatkowo posiada gęsty system korzeniowy, który będzie pobierał duże ilości wody z gleby. Jest to roślina, która może występować na różnych uprawach, jest jednak charakterystyczna dla zbóż, gdzie występuje najczęściej. Z pewnością warto zastosować odpowiednią profilaktykę, aby wyeliminować miotłę zbożową z naszych upraw, będzie to dobieranie nasion wysokiej jakości, dodatkowo należy sprawdzać stan maszyn, oczyścić je z pozostałości, gdzie mogą znajdować się od nasiona chwastów. Opryski herbicydami można wykonywać przedwschodowo lub też na rozwinięte rośliny, największą skuteczność uzyskamy przy sprzyjających warunkach pogodowych, określonej temperaturze, opryski powinniśmy stosować przy pogodzie na bezwietrznej.

Wiele interesujących porad na temat zwalczania miotły zbożowej możemy znaleźć na stronie https://zwalczamychwasty.pl/zwalczanie-miotly-zbozowej-w-zbozach-jest-coraz-trudniejsze/. Dowiemy się, w jaki sposób roślina się rozwija, jakie herbicydy możemy wykorzystać w różnych fazach wzrostu, dodatkowo znajdziemy także informację, jakie inne chwasty są usuwane przez popularne herbicydy przeznaczone do zwalczania miotły zbożowej.