Każda aplikacja pisana dla klienta musi działać poprawnie pod każdym względem.

Dlatego też bardzo ważne jest dobre przetestowanie aplikacji, wszystkie nieprawidłowości muszą zostać wyłapane przed oddaniem produktu klientowi, w związku z tym musimy dokładnie przetestować każdy aspekt oprogramowania. Zatem będzie to grafika, jej poprawne wyświetlanie bez względu na ekran z jakim będzie pracował użytkownik. Umiejętności niezbędne do testowania są dość unikalne, dlatego też nie każdy będzie widział jak dokładnie je przeprowadzić. Pisanie kodu wymaga jednego zestawu umiejętności, podczas gdy testowanie wymaga innego. To sprawia, że jest to praca dla inżynierów ds. kontroli jakości, którzy przeszli odpowiednie szkolenie. Programiści mogą przeprowadzić podstawowy test aplikacji, ale to doświadczeni testerzy jakości, mogą przeprowadzić dogłębną analizę programów i przyjrzeć się problemom, które mogą generować konsekwencje w przyszłości. Testerzy angażują się w procedury, które są znacznie bardziej złożone i specyficzne w porównaniu z tym, co wiedzą programiści.

Programiści muszą całkowicie skoncentrować się na oprogramowaniu, aby dotrzymać podanych terminów. Z tego powodu nie mogą sobie pozwolić na testowanie lub analizowanie niewielkich fragmentów kodu.

Tutaj interweniują inżynierowie ds. kontroli jakości. Kontrola jakości oprogramowania jest całkowicie odrębnym działem, szczególnie dlatego, że testowanie zajmuje dużo czasu i musi być traktowane jako kolejny proces. Programiści mogą kontynuować pracę, podczas gdy inżynierowie testujący robią wszystko, aby sprawdzić, czy są jakieś problemy wymagające naprawy. Ta separacja zapewnia terminowe dostarczanie wysokiej jakości oprogramowania. Oczywiście testowane są różne rodzaje oprogramowania, prowadzone są także testy aplikacji webowych, w tym przypadku dużą rolę przykłada się do prawidłowego działania na różnych przeglądarkach. Trzeba przetestować również różne wersje także dedykowane na urządzenia mobilne. Obecnie wiele aplikacji webowych wykorzystywanych jest na telefonach czy tabletach, co z puntu widzenia użytkownika jest bardzo wygodne.