Jak być może niektórym wiadomo, ogniwa są rdzeniem panelu słonecznego.

Liczba ogniw określa napięcie wyjściowe panelu, ale określa również rozmiar panelu słonecznego. Im więcej ogniw w panelu, tym większy panel i tym wyższe możliwe napięcie wyjściowe. Na podstawie tej zasady można zorientować się, że panel z 72 ogniwami, oprócz tego, że jest większy, będzie miał wyższe napięcie niż panel 60-ogniwowy. Zatem im więcej ogniw jest podłączonych w panelu, tym wyższe napięcie wyjściowe. Jednak aby napięcie się sumowało, ogniwo musi być połączone szeregowo. Jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas instalowania systemu fotowoltaicznego na dachu. Każdy panel słoneczny posiadający 60 ogniw waży około 18 kilogramów, a waga przekracza 22 kilogramy w przypadku paneli z zakresu od 72 ogniw. Mając na uwadze te liczby, ważne jest, aby sprawdzić, czy konstrukcja dachu wytrzyma taki ciężar. Istnieje kilka innych czynników, które wpływają na wybór rozmiaru paneli fotowoltaicznych. Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, że panele słoneczne będą produkować więcej energii latem niż zimą, biorąc pod uwagę liczbę godzin szczytu nasłonecznienia. Należy zatem wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na energię firmy czy gospodarstwa domowego.

Powinno się zatem wybrać bardziej wydajne panele w swoim systemie energetycznym, lub po prostu zwiększyć liczbę paneli, aby pokryć zapotrzebowanie na energię.

Można również skorzystać z przydatnego narzędzia jak instalacja fotowoltaiczna kalkulator. Aby dowiedzieć się, jakie jest nasze standardowe zapotrzebowanie na energię, wystarczy przejrzeć ostatnie rachunki. Zużyta energia jest pokazana jako kilowatogodziny lub kWh. To jest twoje zużycie energii. Należy również rozważyć, jaką część zapotrzebowania na moc chcesz pokryć energią słoneczną. Może nie chcesz pokrywać tego wszystkiego energią słoneczną, a zamiast tego tylko jej częścią. Takie rozwiązanie również jest możliwe. Średnie zużycie energii w przeciętnym gospodarstwie domowym wynosi około 900 kWh miesięcznie, co odpowiada około 30 kWh dziennie. Instalując panele fotowoltaiczne można zatem w znacznym stopniu oszczędzić na rachunkach za prąd, nawet jeśli pokrywamy tylko część kosztów energią słoneczną. Jak można z łatwością sobie wyobrazić, dom w klimacie umiarkowanym zużywa mniej energii niż położony w klimacie chłodniejszym lub cieplejszym. W gorącym klimacie wentylatory nie wystarczają do ochłodzenia pomieszczeń, a ludzie włączają klimatyzację, aby uzyskać komfortową temperaturę w domu czy pracy. Włączenie klimatyzacji przez większość dnia zużywa więcej energii niż wentylator, więc posiadanie klimatyzacji w domu oznacza, że będziesz musiał zainstalować więcej paneli słonecznych. Mały dom w łagodnym klimacie zużywa około 200 kWh miesięcznie. Ale jeśli udasz się na południe, gdzie zapotrzebowanie na moc klimatyzacji ma duży udział w zużyciu energii, liczba ta może wzrosnąć do 1700 kWh. Nie wszystkie panele słoneczne mają taką samą wydajność. Niektóre przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną w lepszych cenach niż inne. Ten pojedynczy czynnik wpływa na moc wyjściową twojego systemu. Jeśli używasz bardziej wydajnych paneli, będziesz potrzebować mniejszej ich ilości, aby zaspokoić swoje potrzeby na energię, niż gdybyś używał tańszych, mniej wydajnych paneli. Jeśli przebywasz w miejscu o dużym nasłonecznieniu przez cały rok, prawdopodobnie efektywność nie będzie odgrywać tak decydującej roli, niż wtedy, gdy mieszkasz w chłodniejszym klimacie. Sprawdź co oferują instalacje fotowoltaiczne Poznań to jedno z wielu miast, w którym można zamówić panele słoneczne. W przypadku systemu o mocy 10 kW z panelami o niskiej wydajności, system paneli fotowoltaicznych zajmie około 58 metrów kwadratowych, na pokrycie takiego zapotrzebowania na energię. Ale jeśli użyłeś paneli o średniej wydajności, liczba ta spadnie do 47 metrów kwadratowych, a w przypadku bardzo wydajnych paneli fotowoltaicznych spada do nawet 40 metrów kwadratowych. Ogólnie przestrzeń na dachu w domach prywatnych jest mniejsza niż w firmach i budynkach komercyjnych. Z tego powodu panele stosowane w zastosowaniach mieszkaniowych mają mniejsze rozmiary.