Ibuprofen i paracetamol to dwie najpopularniejsze substancje wykorzystywane podczas walki z narastającym bólem. Mimo że obie eliminują uporczywe dolegliwości, to działają całkowicie inaczej. Jakie są podobieństwa i różnice oraz jak je stosować?

Leki przeciwbólowe – ogólne działanie

Działanie leków przeciwbólowych nie ogranicza się jedynie do łagodzenia bólu. Przeważnie preparaty, takie jak np. ibum express, obniżają gorączkę, a czasem również zwalczają stan zapalny.

Wszystko zależy od zawartej w preparacie substancji czynnej. W przypadku ibuprofenu następuje bezpośredni atak w źródło bólu, natomiast paracetamol blokuje receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu.

Paracetamol – co warto o nim wiedzieć?

Paracetamol jest przede wszystkim substancją łagodzącą ból i zbijającą gorączkę. Przy stanach zapalnych niewiele zdziała. Może być podawany również dzieciom od pierwszego miesiąca życia. Najlepiej sprawdza się, gdy bolą stawy, mięśnie, kości, głowa lub zęby. Łagodzi bóle miesiączkowe, nerwobóle oraz dolegliwości, które pojawiają się po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych. Paracetamol cechuje się dobrą wchłanialnością. Swoje maksymalne stężenie osiąga już po 30-60 minutach, działanie przeciwbólowe trwa od 4 do 6 godzin, a przeciwgorączkowe – nawet do 8 godzin. Środek ten nie oddziałuje na krzepliwość krwi oraz nie podrażnia błony śluzowej żołądka. Lek jest bezpieczny dla osób z nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą. Wchodzi w interakcję z innymi lekami przeciwbólowymi, dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu. Zbyt duże stężenie substancji czynnej we krwi może przyczynić się do uszkodzenia wątroby. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na niewydolność nerek, ponieważ lek kumuluje się we krwi. Co więcej, paracetamol wchodzi w interakcję z większością leków przeciwwirusowych.

Ibuprofen – ogólna charakterystyka

Ibuprofen zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Może być stosowany już od 6. miesiąca życia. Przeważnie ma postać tabletek, zawiesiny, żelu lub czopka. Ibuprofen najlepiej sprawdza się przy bólach miesiączkowych, zębów i głowy. Ze względu na działanie przeciwzapalne stosowany jest przez osoby chorujące na zwyrodnienie stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Ibuprofen łagodzi dolegliwości, które pojawiają się po urazie oraz wspiera leczenie stanów zapalnych więzadeł, ścięgien, torebek stawowych i mięśni. Największą zaletą ibuprofenu jest to, iż działa on niemal natychmiastowo – ulga pojawia się już po 30 minutach od zażycia leku i utrzymuje się przez 4-6 godzin. Lek wchłania się w jelicie cienkim i żołądku. Podany w formie tabletki swoje maksymalne stężenie w organizmie osiąga po godzinie-dwóch. Nie odkłada się w organizmie i w czasie 24 godzin jest wydalany wraz z moczem.