Samochody elektryczne posiadają obecnie coraz bardziej pojemne baterie, dostępnych jest wiele punktów ładowania, dzięki czemu pojazdy elektryczne są coraz bardziej popularne.

Mamy możliwość naładowania pojazdu w domu lub też publicznie, w dostępnych punktach naładowania. Oczywiście ważnym czynnikiem jest czas ładowania, warto wybierać ładowarki, które umożliwiają na szybkie uzupełnienie baterii.

Ładowarki do samochodów elektrycznych typu wallbox

Baterie w samochodach elektrycznych ładowane są za pomocą prądu stałego, natomiast w naszych gniazdkach znajduje się prąd przemienny, dlatego stosowane są specjalne konwertery do ładowarek. Obecnie właściciele samochodów elektrycznych korzystają z przydomowych ładowarek, które są przystępne cenowo, możemy łatwo zamontować je na elementach elewacji budynku, przy garażu. Warto zwrócić uwagę, aby gwiazdko było umieszczone w taki sposób, aby łatwo można było podjechać samochodem, szybko go naładować. W tym przypadku jeden koniec kabla podłączony jest do gniazdka samochodu, natomiast wtyczkę ładowania umieszczamy w gnieździe stacji ładowania pojazdów. Proces ładowania najczęściej zaczyna się sam, w tym momencie wtyczka jest unieruchomiona, możemy odblokować ją za pomocą kluczyków.

W domu stosuje się najczęściej wallboxy, są do skrzynki, które umożliwiają na ładowanie za pomocą podłączenia do prądu trójfazowego, możemy uzyskać moc 11 lub 22 kW. Skrzynki są obecnie coraz tańsze, możemy zakupić skrzynkę szybkiego ładowania w cenie około 2000 zł. Należy bardzo dobrze przemyśleć umiejscowienie skrzynki, może być to skrzynka umieszczona w garażu, jednak często stosuje się je na elewacjach budynku, możemy ładować wówczas wygodnie samochód stojący na zewnątrz, przykładowo przy wjeździe do garażu. Punkty ładowania samochodów elektrycznych są także dostępne publicznie, znajdziemy je na stacjach paliw, w pobliżu hotelu, na parkingach, w centrach wielu miast dostępne są stacje ładowania dla pojazdów, które mogą poruszać się po centrum, w odróżnieniu od pojazdów spalinowych.

Jeżeli decydujemy się na zakup skrzynki typu wallbox, należy sprawdzić jej parametry, wówczas możemy wybrać różne modele, powinniśmy zwrócić uwagę, aby standardowy kabel ładujący pozwolił na zasięg do skrzynki. Obecnie skrzynki ładowania są coraz bardziej wydajne, są one lekkie, możemy łatwo zamontować je na naszej elewacji, w garażu, są wodoodporne, umożliwiają szybkie ładowanie akumulatorów w naszym samochodzie.