Na całym świecie spożywa się dużą ilość pieczywa, w wielu krajach jest to podstawa śniadania czy też kolacji, oczywiście w zależności od regionu formy pieczywa różnią się od siebie.

Mogą być to bardziej płaskie placki, mogą być to chleby okrągłe, kwadratowe czy też prostokątne, formowane ręcznie lub też wyroby z odpowiedniej formy. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, iż pieczywo ma zazwyczaj te same składniki, czyli mąkę, wodę oraz sól, to w zupełności wystarcza, aby otrzymać wysokiej jakości bułki, chleb, rogale czy też inne wypieki. Oczywiście podstawą dobrego pieczywa powinien być zakwas, powoduje on, że ciasto wyrasta prawidłowo do odpowiedniej wielkości, jest także puszyste. Zakwas powstaje w wyniku fermentacji, gdzie wynikiem jest także kwas mlekowy, chroni on pieczywo przed powstawaniem pleśni, wpływa także dobrze na naszą florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Oczywiście pieczywo można uzyskać także za pomocą drożdży, a biorą one udział w procesie wyrastania ciasta, jest to moment zanim jeszcze ciasto trafi do pieca, powinno ono wyrosnąć przez odpowiedni czas we właściwej temperaturze. Dopiero wtedy powinno trafić do pieca, który powinien posiadać już odpowiednią temperaturę, i pieczemy bochenki odpowiednią ilość czasu. Jak wyrabia się tradycyjne wyroby piekarnicze?

Z pewnością każdy piekarz posiada własną recepturę, za pomocą której może otrzymać wspaniały pachnący bochenek chleba.

Często mogą być to bardzo stare i tradycyjne receptury, warto pamiętać iż chleb jest wypiekany od tysięcy lat, a najstarsze piekarnie, które jeszcze istnieją, mogą mieć nawet kilkaset lat. Zatem możemy spróbować takiego samego chleba, jak jedzono jeszcze w XVII czy XVIII wieku. Z pewnością Piekarnie z Wrocławia mogą pochwalić się długimi tradycjami, warto poszukać najstarszych piekarni, które istnieją w tym mieście. Mogą one oferować wyroby tradycyjne, także różnego rodzaju wyroby piekarskie lokalne, charakterystyczne dla danego regionu. Pieczywo bowiem, w zależności od regionu, może mieć swoje kształty, dobrym przykładem są pochodzące z Kazimierza Dolnego koguty, które wypiekane są po dziś dzień.